(Audubon, IA) – The Audubon Wheeler Invitational took place this Saturday as Southeast Polk-Black won the invitational with a total of 231 points. CAM featured Owen Hoover (175) in first place, Kegan Croghan (144) in second, Kason Calhoun (120) in third place, Brentyn Hoover (150) in third, Gunner Namanny (215) in fourth, and Tristan Becker (132) in sixth place. Audubon featured Lane Elmquist (113) in second, Alex Hansen (157) in second place, Jack Stanerson (135) in third, Kayden Otten (106) in fourth place, Damien Schneider (190) in fourth, Thomas Hogue (144) in fifth place, Alex Henkle (175) in fifth, and Jerix Squires (215) in fifth place. You can check out the individual results below while the team results are posted below.
- 1st Place – Carter Roland of Southeast Polk-Black
- 2nd Place – Andrew Harshbarger of Southeast Polk-Gold
- 3rd Place – Dayton Van Horn of Atlantic JV
- 4th Place – Kayden Otten of Audubon High School
- 5th Place – Matthew Cliffe of Missouri Valley
- Carter Roland (Southeast Polk-Black) 16-3, Fr. over Andrew Harshbarger (Southeast Polk-Gold) 8-14, Fr. (Dec 5-4)
- Dayton Van Horn (Atlantic JV) 3-4, Fr. over Kayden Otten (Audubon High School) 14-24, Fr. (Fall 2:37)
- Matthew Cliffe (Missouri Valley) 7-17, Fr. over () , . (Bye)
- 1st Place – Jesse Burton of Westwood, Sloan
- 2nd Place – Lane Elmquist of Audubon High School
- 3rd Place – Toben Lasater of Missouri Valley
- 4th Place – Louis Waite of Missouri Valley JV
- 5th Place – Evan Speer of Southeast Polk-Black
- 6th Place – Payden Roberson of West Harrison, Mondamin
- Jesse Burton (Westwood, Sloan) 30-1, So. over Lane Elmquist (Audubon High School) 22-10, So. (Dec 9-3)
- Toben Lasater (Missouri Valley) 7-8, So. over Louis Waite (Missouri Valley JV) 8-12, Fr. (Fall 3:43)
- Evan Speer (Southeast Polk-Black) 4-8, Fr. over Payden Roberson (West Harrison, Mondamin) 0-18, So. (Fall 2:40)
- 1st Place – Eli Becerra of Missouri Valley
- 2nd Place – Jaxon Prichard of Westwood, Sloan
- 3rd Place – Kason Calhoun of CAM
- 4th Place – Carter Strovers of Southeast Polk-Black
- 5th Place – Jacob Acosta of Council Bluffs Thomas Jefferson
- Eli Becerra (Missouri Valley) 30-4, Sr. over Jaxon Prichard (Westwood, Sloan) 26-8, Sr. (Fall 0:40)
- Kason Calhoun (CAM) 21-12, Fr. over Carter Strovers (Southeast Polk-Black) 13-9, Jr. (Dec 16-10)
- Jacob Acosta (Council Bluffs Thomas Jefferson) 8-10, Fr.
- 1st Place – Luke Schroeder of Missouri Valley
- 2nd Place – Owen Scott of Westwood, Sloan
- 3rd Place – Townes Wilson of Perry
- 4th Place – Trent Maggitt of Perry
- 5th Place – Evan Allsup of Southeast Polk-Black
- 6th Place – Simeon Wirtz of Southeast Polk-Gold
- Luke Schroeder (Missouri Valley) 34-7, Fr. over Owen Scott (Westwood, Sloan) 26-6, So. (Fall 2:42)
- Townes Wilson (Perry) 21-12, Fr. over Trent Maggitt (Perry) 7-4, So. (Fall 3:07)
- Evan Allsup (Southeast Polk-Black) 12-8, So. over Simeon Wirtz (Southeast Polk-Gold) 7-13, Jr. (Fall 3:02)
- 1st Place – Ben Kusar of Perry
- 2nd Place – Derek Ranschau of Southeast Polk-Black
- 3rd Place – Noah Sanders of Southeast Polk-Gold
- 4th Place – D`artagnan Hansen of Atlantic JV
- 5th Place – Owen Becerra of Missouri Valley
- 6th Place – Tristan Becker of CAM
- Ben Kusar (Perry) 12-2, Jr. over Derek Ranschau (Southeast Polk-Black) 18-8, Jr. (MD 13-3)
- Noah Sanders (Southeast Polk-Gold) 3-5, Jr. over D`artagnan Hansen (Atlantic JV) 7-9, So. (Fall 1:56)
- Owen Becerra (Missouri Valley) 21-15, Fr. over Tristan Becker (CAM) 18-19, Sr. (Dec 7-3)
- Gavin Kercheval (Perry) 6-16, Sr.
- 1st Place – Luke Cleaver of Missouri Valley
- 2nd Place – Thomas Gamboa of Westwood, Sloan
- 3rd Place – Jack Stanerson of Audubon High School
- 4th Place – Jaime Rubio of Southeast Polk-Gold
- 5th Place – Michean Maynard of Southeast Polk-Black
- 6th Place – Cohen Galivan of Perry
- Luke Cleaver (Missouri Valley) 21-16, Fr. over Thomas Gamboa (Westwood, Sloan) 26-11, Sr. (Dec 11-6)
- Jack Stanerson (Audubon High School) 17-16, Jr. over Jaime Rubio (Southeast Polk-Gold) 6-4, Sr. (Dec 4-1)
- Michean Maynard (Southeast Polk-Black) 8-6, So. over Cohen Galivan (Perry) 1-8, Fr. (Fall 1:26)
- 1st Place – Samer Arafa of Southeast Polk-Black
- 2nd Place – Kegan Croghan of CAM
- 3rd Place – Jeremiah Berg of Westwood, Sloan
- 4th Place – Tristyn Steil of Perry
- 5th Place – Thomas Hogue of Audubon High School
- 6th Place – Allan Vazquez of Council Bluffs Thomas Jefferson
- Samer Arafa (Southeast Polk-Black) 17-4, So. over Kegan Croghan (CAM) 16-8, Jr. (Dec 14-8)
- Jeremiah Berg (Westwood, Sloan) 26-15, Jr. over Tristyn Steil (Perry) 15-18, Sr. (Fall 1:23)
- Thomas Hogue (Audubon High School) 9-7, So. over Allan Vazquez (Council Bluffs Thomas Jefferson) 8-9, So. (Fall 2:00)
Cons. Champ Match
- Colby Richardson (Southeast Polk-Gold) 0-6, Jr.
- 1st Place – Riley Radke of Missouri Valley
- 2nd Place – Myles Maynard of Southeast Polk-Black
- 3rd Place – Brentyn Hoover of CAM
- 4th Place – Tate Cooper of Westwood, Sloan
- 5th Place – Brandon Bowen of Council Bluffs Thomas Jefferson
- 6th Place – Colton Beckner of Missouri Valley JV
- Riley Radke (Missouri Valley) 24-5, Sr. over Myles Maynard (Southeast Polk-Black) 3-3, So. (TF-1.5 2:53 (15-0))
- Brentyn Hoover (CAM) 16-20, Fr. over Tate Cooper (Westwood, Sloan) 8-21, Jr. (Fall 0:55)
- Brandon Bowen (Council Bluffs Thomas Jefferson) 8-7, Sr. over Colton Beckner (Missouri Valley JV) 3-14, Jr. (Fall 3:57)
- 1st Place – Ben Hansen of Missouri Valley
- 2nd Place – Alex Hansen of Audubon High School
- 3rd Place – Rush Knudsen of Missouri Valley JV
- 4th Place – Isaac Carpenter of Council Bluffs Thomas Jefferson
- 5th Place – Frank Lewis of Westwood, Sloan
- 6th Place – Samuel Hernandez of Perry
- Ben Hansen (Missouri Valley) 34-6, Sr. over Alex Hansen (Audubon High School) 30-15, Jr. (Fall 4:48)
- Rush Knudsen (Missouri Valley JV) 9-11, Jr. over Isaac Carpenter (Council Bluffs Thomas Jefferson) 14-15, So. (Fall 1:04)
- Frank Lewis (Westwood, Sloan) 15-16, Sr. over Samuel Hernandez (Perry) 10-20, Jr. (Fall 1:42)
- 1st Place – Oaklee Keomala of Southeast Polk-Black
- 2nd Place – Aiden Verqamini of Missouri Valley
- 3rd Place – Taylor Floyd of Southeast Polk-Gold
- 4th Place – Emilio Gandara of Council Bluffs Thomas Jefferson
- 5th Place – Juylan Tyson of West Harrison, Mondamin
- Oaklee Keomala (Southeast Polk-Black) 6-2, Jr. over Aiden Verqamini (Missouri Valley) 26-14, So. (Fall 3:12)
- Taylor Floyd (Southeast Polk-Gold) 6-5, So. over Emilio Gandara (Council Bluffs Thomas Jefferson) 3-7, Jr. (MD 11-3)
- Juylan Tyson (West Harrison, Mondamin) 5-10, Fr.
- 1st Place – Owen Hoover of CAM
- 2nd Place – TJ Miller of Southeast Polk-Black
- 3rd Place – Joseph Gengler of Westwood, Sloan
- 4th Place – Elijah Boruff of Missouri Valley
- 5th Place – Alex Henkle of Audubon High School
- Owen Hoover (CAM) 30-7, Sr. over TJ Miller (Southeast Polk-Black) 11-8, Jr. (Fall 2:53)
- Joseph Gengler (Westwood, Sloan) 15-19, Sr. over Elijah Boruff (Missouri Valley) 1-4, Fr. (Fall 1:01)
- Alex Henkle (Audubon High School) 10-25, Fr.
- 1st Place – Kain Killmer of Perry
- 2nd Place – Jace Baxter of Southeast Polk-Black
- 3rd Place – Hunter Cox of Missouri Valley
- 4th Place – Damien Schneider of Audubon High School
- 5th Place – Josten Kilworth of Audubon High School
- 6th Place – Jakob Reed of Southeast Polk-Gold
- Kain Killmer (Perry) 28-2, Sr. over Jace Baxter (Southeast Polk-Black) 14-10, Jr. (Fall 4:00)
- Hunter Cox (Missouri Valley) 14-18, Fr. over Damien Schneider (Audubon High School) 10-29, Fr. (Dec 9-6)
- Josten Kilworth (Audubon High School) 12-24, So. over Jakob Reed (Southeast Polk-Gold) 2-6, Sr. (Fall 1:44)
- 1st Place – Keegan Snyder of Perry
- 2nd Place – Jhamel Booker of Southeast Polk-Black
- 3rd Place – Landon Carritt of West Harrison, Mondamin
- 4th Place – Gunner Namanny of CAM
- 5th Place – Jerix Squires of Audubon High School
- 6th Place – Zayden Parker of Atlantic JV
- Keegan Snyder (Perry) 28-3, Sr. over Jhamel Booker (Southeast Polk-Black) 7-8, Sr. (Fall 2:35)
- Landon Carritt (West Harrison, Mondamin) 6-12, Jr. over Gunner Namanny (CAM) 9-19, Sr. (Dec 6-5)
- Jerix Squires (Audubon High School) 12-22, So. over Zayden Parker (Atlantic JV) 5-10, So. (Fall 4:59)
- 1st Place – Tyler Sulsberger of Westwood, Sloan
- 2nd Place – Kevin Colin of Perry
- 3rd Place – Kaeon Ward-Taylor of Southeast Polk-Gold
- 4th Place – Carter Tiffey of Missouri Valley JV
- 5th Place – Jonas Floyd of Southeast Polk-Black
- 6th Place – Vinny Zappia of Missouri Valley
- Tyler Sulsberger (Westwood, Sloan) 32-6, Jr. over Kevin Colin (Perry) 21-9, Sr. (Fall 3:25)
- Kaeon Ward-Taylor (Southeast Polk-Gold) 10-5, Jr. over Carter Tiffey (Missouri Valley JV) 5-4, Jr. (Fall 1:49)
- Jonas Floyd (Southeast Polk-Black) 3-3, Jr. over Vinny Zappia (Missouri Valley) 22-16, Jr. (M. For.)
Team Scores | ||
---|---|---|
1 | Southeast Polk-Black | 231.0 |
2 | Missouri Valley | 211.0 |
3 | Westwood, Sloan | 166.0 |
4 | Perry | 139.0 |
5 | Audubon High School | 105.0 |
6 | CAM | 103.0 |
7 | Southeast Polk-Gold | 95.0 |
8 | Council Bluffs Thomas Jefferson | 47.0 |
9 | Missouri Valley JV | 45.0 |
10 | Atlantic JV | 33.0 |
11 | West Harrison, Mondamin | 26.0 |